Ermenek’te 18 işçinin hayatını kaybettiği maden kazasından ihmal çıktı Ermenek | Aquapark Su Parkı Kaydırakları Kaydırağı Fiyatları Fiyat Ücret
Su eğlence parkları kaydırakları aquaparklar yüzme havuzları ve bağlı yan sektörler için ücretsiz tanıtım bilgilendirme duyuru bilgi paylaşım ekipman malzeme aksesuar alım satım ilanları yayınlama sitesi. Site üzerinde adı geçen ticari markalar sadece bilgi amaçlıdır.

23.00 TL Ermenek’te 18 işçinin hayatını kaybettiği maden kazasından ihmal çıktı Ermenek

Yayınlanma tarihi: 2016/09/11
 • Konum: Ermenek, Karaman, Turkey

Ermenek’te 18 işçinin hayatını kaybettiği maden kazasından ihmal çıktı.
Karaman’ın Ermenek ilçesinde 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciası davasında 373 sayfalık gerekçeli karar açıklandı. İhmale vurgu yapılan ve 3 temel sebebin etkili olduğu belirtilen gerekçeli kararda, “eski haritaların dikkate alınmaması, kontrol sondajlarının yetersizliği ve bir alarm tertibatının bulunmamasının” faciada önemli rol oynadığı belirtildi. Gerekçeli kararda “Delillerin değerlendirilmesi, oluş ve kabul” başlığı altındaki bölümde, kömür ocağında meydana gelen kaza sonucunda oluşan ani su baskını nedeniyle ocakta çalışan 18 işçinin hayatını kaybetmesiyle ilgili davaya esas soruşturma işlemlerinin başlatıldığı ifade edildi.
SANIK KUSURLARI FARKLI
Kovuşturma aşamasında da mahkemece daha geniş katılımlı bir heyeti oluşturularak yeniden bilirkişi raporu alındığı aktarılan bölümde, “Her ne kadar bu iki rapor arasında sanıkların sorumluluğu bağlamında farklı görüşler varsa da kazanın oluş nedeni konusunda raporlar aynı doğrultudadır” denildi. Sanıkların sorumluluğuna ilişkin görevler ve ihmallere mevzuat değerlendirmelerinde her iki kurulda aynı mevzuat hükümlerine dayanıldığı ancak sanıklara ilişkin farklı kusurlar belirlendiği anlatılan bölümde, kazanın oluş nedeni ve sebeplerinin kesin olarak bilimsel verilerle belirlendiği belirtildi.
KAZA ÖNLENEBİLİRDİ
Kazanın oluşumunda 3 temel sebebin etkili olduğunun anlaşıldığına değinilen bölümde, şu değerlendirmelere yer verildi: “Birinci sebep, eski imalatlara ilişkin haritalar, sonraki üretim faaliyetleri sırasında göz önünde bulundurulmamıştır. İmalat haritaları hazırlanırken eski imalat haritasıyla yeni imalatın aynı altlıkta birleştirilmeden ya da bilgisayar ortamında güncelleştirilmeden eski imalat ile ilişkisiz ve kopuk bir imalat haritası oluşturulmuştur. İkinci sebep, ocaktaki kömür çıkarma faaliyetleri sırasında, güvenlik amacına yönelik olarak tekniğine ve mevzuata uygun sondaj çalışmaları (kontrol sondajı) yapılmamıştır. 25 metrelik kontrol sondajları uygun aralıklarla yapılmış olsaydı, daha patlama noktasına gelinmeden 3. baş yukarının hemen başlarında bu su kütlesinin varlığı anlaşılır, kazanın meydana gelmesi önlenebilirdi.”
Gerekçeli kararda, “Eski imalatın varlığını tespite yönelik olarak 25 metre uzunluğunda yeterli sayıda sondaj yapılmaması maden çıkarma faaliyetini yürüten maden mühendisleri bakımından bir ihmale işaret etmektedir. İşçilerden birisi havasız kalma, bir kısmı suda boğulma ve karbonmonoksit gazı zehirlenmesinden dolayı ölmüşlerdir. Patlayan suyun geldiği yer eski bir ocak olduğundan burada biriken karbonmonoksit gazının da suyla birlikte ocağa dolduğu anlaşılmaktadır. Eski imalat yerinde birikmiş olan çok miktardaki zehirli gazlar ve su, eski imalatla güncel kazı bacasını ayıran yeraltı katmanının göçmesi sonucu aniden ocağı basmıştır. Su tüm galerileri doldurmuş olup, bu esnada gaz cephesi içinde kalan işçilerin bir kısmı gaz zehirlenmesi sebebiyle, işçilerin bir kısmı suda boğularak ölmüştür. Başka bir ifadeyle, eski imalata ilişkin haritalar ile yeni imalat haritalarının birbirleriyle çakıştırılması gerekmekteydi. Teknik nezaretçi, bu yükümlülükleri göz ardı etmiştir.”
SANIKLARDAN 7’SİNE HAPİS
Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılamada, maden ocağının sahibi Saffet Uyar ve teknik nezaretçi Ali Kurt’a ayrı ayrı 13 yıl 9 ay hapis cezası verilmişti. Tutuksuz sanıklardan daimi nezaretçi maden mühendisi Yavuz Özsoy 18 yıl 9 ay, maden sahasının ruhsat sahibi Abdullah Özbey 11 yıl 3 ay, mühendis Cemile Karaca 6 yıl 8 ay, iş güvenliği uzmanı Engin Yetim 5 yıl 6 ay ve ocakta çalışan Naci Özsoy 3 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Heyet, tutuksuz sanık Nuray Yetiş, bir süre ocakta çalışan Hayrettin Kirazcı, firma yöneticisi Hüseyin Hüsnü Özbey, iş güvenliği uzmanı Cemal Demircioğlu, daimi nezaretçi mühendi Mehmet Zeybek, bir firmada yönetici Şerafettin Zeybek, puantör Mustafa Ayan, teknik nezaretçi Öjen Ünlü ve Ahmet Dağdeviren’e beraat vermişti.

Bu sayfaya 5 yıldız üzerinden oy vererek değerlendirebilirsiniz
Değerlendirme sonuçları 0 kullanıcı tarafından oy verildi
Share by email Share on Facebook Share on Twitter Share on Google+ Share on LinkedIn Pin on Pinterest

İlanı verenle iletişime geç Paylaş İletişim İlanını ücretsiz yayınla

Yararlı bilgi

 • Ard niyetli durumlardan kaçınmak için satıcı ile yüz yüze görüşün veya güvenli ödeme seçeneklerini kullanın.
 • Western Union, Moneygram ya da başka anonim servisler üzerinden asla ödeme yapmayın
 • Kendi ülkeniz dışından alışveriş yapmayın. Ülke dışından çek kabul etmeyin.
 • Bu internet sitesi herhangi bir alışveriş, ödeme, kayıt ya da anlaşmada taraf değildir; hiçbir teminat, aracılık hizmeti, "müşteri teminatı", "satıcı teminatı" vs. sunmamaktadır.

Benzer ilanlar

 • Ermenek Domuz Avına Çıkan Köylü Ölü Bulundu
  Ermenek Domuz Avına Çıkan Köylü Ölü Bulundu
  Kaza Haberleri - Ermenek (Karaman) - 2016/09/11 İlanı verenle iletişime geç

  Domuz Avına Çıkan Köylü Ölü Bulundu Karaman’ın Ermenek ilçesinde köylülerle birlikte yaban domuzu avına çıkan kişi dağlık arazide tüfekle başından vurulmuş olarak ölü bulundu.Olay, ilçeye bağlı Çamlıca Köyünde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, bi...

 • Karaman Postacıdan 24 Gündür Haber Alamıyor
  Karaman Postacıdan 24 Gündür Haber Alamıyor
  Kaza Haberleri - (Karaman) - 2016/09/11 İlanı verenle iletişime geç

  Postacıdan 24 Gündür Haber Alamıyor Karaman’da 15 Ağustos gecesi arabasıyla birlikte ortadan kaybolan 27 yaşındaki posta dağıtıcısından haber alınamıyor.Edinilen bilgiye göre, 15 Ağustos gecesi 70 FZ 843 plakalı aracı ile birlikte Ahmet Yesevi Mahall...

 • Asansör Bozulunca Gelinle Damat 7. Kattaki Evlerine Vinçle Çıktı
  Asansör Bozulunca Gelinle Damat 7. Kattaki Evlerine Vinçle Çıktı
  Kaza Haberleri - Nazilli (Aydın) - 2016/09/11 İlanı verenle iletişime geç

  Asansör Bozulunca Gelinle Damat 7. Kattaki Evlerine Vinçle Çıktı Aydın’ın Nazilli ilçesinde düğünden sonra yeni aldıkları eve gelen gelin ve damat, 7’inci kattaki daireye vinç yardımıyla çıktı. Asansör bozuk olduğu için inşaat firması tarafından kira...

Yorumlar

  Yorumunuzu yazın (ilanla ilgisiz, hakaret içerikli ve benzeri yorumlar silinecektir)